Hidrokela
Včasih je lahko hidrokela znak za resnejše obolenje.
Ena pogostejših bolezni, ki jo zdravi specialist urolog, je hidrokela. Hidrokela testisov pomeni nabiranje serozne tekočine okoli testisov in je nenevarna za dolgoročno zdravje.
Hidrokela je nenevarno bolezensko stanje
Nabiranje tekočine v mošnji, ki nastane zaradi slabšega odtekanja limfe iz področja moda ali okolnih tkiv, imenujemo hidrokela. Sama sprememba ni boleča, zaradi velikosti pa lahko pacienta moti pri vsakdanjih opravilih. Znotraj večje hidrokele je pri pregledu občasno težko tipati testis. Tako je ugotavljanje sprememb, kot je denimo tumor testisa ob samopregledovanju oteženo, oziroma neizvedljivo.
Včasih je lahko hidrokela znak za resnejše obolenje, še posebej, če nastane v relativno kratkem času (v enem ali dveh mesecih). Hidrokelo urolog odstrani s kirurškim posegom v splošni anesteziji.
Kdaj je potreben kirurški poseg pri otrocih?
Za kirurški poseg se urolog odloči, če hidrokela do otrokovega 1. leta starosti ne izgine. Poseg specialist opravi v splošni anesteziji, t.j. v obliki ambulantnega posega. Otrok je odpuščen še isti dan, kontrolni pregled pa se opravi naslednji dan po operaciji.
Kako poteka zdravljenje pri odraslih?
Kirurški poseg je potreben pri tistih, kjer je velikost hidrokele moteča za športno, spolno aktivnost ali pri vsakodnevnih opravilih.
Hidrokela – postopek zdravljenja
Hidrokela je vodena kila, pri čemer urolog poskrbi za izpraznenje same spremembe in nato, po potrebi, z delno odstranitvijo notranje ovojnice, kjer se tekočina ustvarja. Pacient ostane na kliniki dve uri po posegu, zavoljo spremljanja stanja po splošni anesteziji.
Hidrokelo kirurško operirajo v splošni anesteziji.
Najprej urolog opravi majhen kirurški rez kože mošnje. Nato odpre ovojnico spremembe in izprazni tekočino.
Ovojnico, po potrebi, izrežejo, nato testis z obmodkom položijo nazaj v mošnjo.
Ko je postopek zaključen, kirurško rano urolog anatomsko zašije s samorazgradljivim materialom. Brazgotina se nahaja v poteku kožnih gub mošnje in je dolžine nekaj centimetrov. Na tak način je možno pričakovati, da bo brazgotina po posegu minimalno vidna.
Možnost zapletov po operaciji
Po operaciji hidrokele so možni zapleti. V redkih primerih se po posegu pojavi hematom, oziroma kopičenje krvi. Izjemoma se pri pacientih lahko pojavi tudi lokalna infekcija. Temu sledi antibiotično zdravljenje. Zelo redko se zgodi, da bi bila potrebna ponovljena operacija.
Namen operativnega zdravljenja hidrokele je izboljšanje kvalitete življenja in samopodobe posameznika.