Kaj je biopsija prostate in kako izbrati pravilno metodo za izvedbo le-te?
Navkljub razvoju medicine, ki danes omogoča številne mini invazivne ali nekirurške metode odkrivanja obolenj, se pri diagnostiki pri odkrivanju raka prostate tehnike v letih niso bistveno spremenile.
Predvsem v kontekstu dejstva, da je končna potrditev tega obolenja možna samo s patohistološko mikroskopsko analizo vzorca tkiva prostate, ki se ga odvzame iz telesa.
Biopsija prostate poteka v bodisi lokalni, bodisi splošni anesteziji.
Danes so pacientom na razpolago tri tehnike biopsije – klasična transrektalna biopsija, transrektalna fuzijska biopsija in perinealna biopsija.
Klasična biopsija prostate
Pri klasični biopsiji urolog v danko vstavi ultrazvočno sondo, preko katere lahko s pomočjo igle odvzame vzorčke z različnih mest prostate. Pri tej metodi si dandanes največkrat urologi pomagajo z izvidi magnetne resonance. Izvid dokaj natančno oceni prisotnost sumljivih sprememb v prostati.
Fuzijska transrektalna biopsija prostate
Fuzijska transrektalna biopsija prostate je prinesla napredek v diagnostiki karcinoma predvsem pri povečanih prostatah. Klasična tehnika je lahko nekoliko manj natančna, če govorimo o majhnih tumorskih spremembah na sami prostati. Pri tej tehniki lahko urolog vnese slike magnetne resonance v svoj ultrazvočni aparat. Tako lažje nacilja sumljive spremembe na prostati za odvzem tkiva z iglo.
Obe omenjeni transrektalni tehniki (preko danke) prinašata minimalno nevarnost okužbe prostate. Urolog z iglo predre steno črevesja, ki je običajno kontaminirana in se tako vnese bakterije v samo prostato. Večina urologov danes uporablja, vsled tej nevarnosti, predpripravo z razkužilom z jodom. Vbrizgajo jo v danko pred samim posegom. Pri fuzijski biopsiji je potrebno poudariti, da je občutljivost te metode boljša samo pri velikih prostatah. Pri normalno velikih ali minimalno povečanih pa razlike med fuzijsko in klasično biopsijo prostate praktično ni. Kar se same tehnike tiče, je potrebno še poudariti, da je fuzijska biopsija bistveno daljša. Posledično je tudi bistveno dražja in jo zato opravljajo skoraj izključno samo v večjih bolnišnicah oz. v javnih ustanovah.
Perinealna biopsija prostate
Dandanes se urologi poslužujejo tudi tehnike s perinealnim pristopom. Pri tej tehniki je pacient v ginekološkem položaju, v področju perineja. V področju med mošnjo in med anusom se s posebno matrico, (nastavek, ki se ga fiksira na kožo), lahko opravi biopsija skozi kožo. Ta tehnika ima prednost v manjši verjetnosti za okužbe sečil. Ob antibiotični pripravi in ob uporabi jodovih pripravkov pri pristopu skozi dansko, je razlika med obema tehnikama zanemarljivo majhna.
Med posledicami biopsije prostate sta v ospredju, kot že napisano, okužba prostate – vnetje in krvavitev, ki se lahko pojavi ob predrtju katere od manjših žil.

Rak prostate je že nekaj let najpogostejši rak pri moških, dasiravno smrtnost ne sovpada z njegovo pojavnostjo.
Urologi po celem svetu opravljajo kirurško odstranitev prostate z laparoskopsko tehniko ob uporabi robotskega sistema. Dandanes tovrstni poseg urologi izjemno redko opravijo s klasično tehniko (rez na trebuhu).
Ključno je hitro odkrivanje raka na prostati
Če je rakasto obolenje odkrito v zgodnji fazi, potem so rezultati oz. preživetje bistveno boljši, kot če se bolezen odkrije v kasnejši fazi z metastazami ali z lokalno napredovalim obolenjem. Ob napredku kirurških tehnik so posledice na človeškem telesu bistveno manjše. Zato je mogoče po posegu opravljati praktično vse aktivnosti.
Zaradi podaljšanja čakalnih dob postajajo za paciente čedalje bolj zanimive privatne storitve, ki so prav tako učinkovite, hitre in predvsem dostopne. Naročite se lahko s klikom na povezavo.
Preberite tudi: Katere bolezni prostate obstajajo?