Rak na modih
Pozdravljeni,
pred kratkim so mi po naključju odkrili raka na modih (v četrtek), očitno v zgodnji fazi, saj ga osebni zdravnik niti ni zatipal – šele ultrazvok je pokazal atipično tvorbo. V petek so me urgentno pregledali na polikliniki (urologija), v ponedeljek sem bil že sprejet v UKC, v torek pa operiran. Med operacijo so tvorbo pregledali pod mikroskopom in jo tudi odstranili, saj se je potrdilo, da gre za rakavo obolenje. Po posegu sem bil zakrpan in že v sredo odpuščen iz bolnišnice. Celoten postopek je bil izpeljan izredno hitro – še sam težko verjamem. V petek sem bil že na onkološkem inštitutu, kjer so opravili CT prsnega koša in trebušne votline. Trenutno čakam na izvide.
Rana se lepo celi, tudi psihično sem stabilen – nočem se obremenjevati, ker verjamem, da bom to premagal oziroma sem že na dobri poti.
Zanima me predvsem, kako je s spolnostjo po operaciji. Ali obstaja možnost zmanjšanja spolne sle in kdaj po operaciji lahko ponovno postanem spolno aktiven?
Hvala vnaprej za odgovor!
Odgovarja Ljubo Breskvar, dr. med.:
Spoštovani,
po operativnem zdravljenju raka na modih običajno ne pride do sprememb v ravni hormonov, saj en testis zadostuje za tvorbo ustrezne količine testosterona. Zato ne pričakujem zmanjšanja libida. Spolno aktivni lahko ponovno postanete, ko se operativna rana popolnoma zaceli.
Lepo vas pozdravljam!
Vas skrbi vaše zdravje? Potrebujete zdravstveni nasvet? Imate vprašanje za urologa?
Pišite nam na info@tauro.si.